ثبت نام اظهار نامه املاک (مستغلات) آغاز شد .

شاید شما هم شنیده باشید که یکی از انواع مالیات های مستقیم ، مالیات بر درآمد املاک می باشد . مالیات بر درآمد املاک در واقع یکی از انواع مالیات های مستقیم بوده و شامل سه دسته مالیات شده که یکی از آن ها مالیات بر اجاره املاک می باشد .

اشخاص اعم از حقیقی یا حقوقی بابت اجاره دادن املاک و مستغلاتی که در ایران دارند ، مشمول ثبت نام اظهارنامه و پرداخت مالیات بر اجاره املاک ۱۴۰۰ یا همان مالیات بر درآمد اجاره ۱۴۰۰ می باشند . ملاک محاسبه این مالیات ، کل مبلغ مال الاجاره پس از کسر درصدی به عنوان استهلاکات و هزینه های مالک در مورد اجاره خواهد بود .

برای پرداخت مالیات ابتدا لازم است اظهارنامه مالیاتی تنظیم شده که امروزه ثبت نام این اظهارنامه ها در مهلت تعیین شده ، به صورت اینترنتی و از طریق سامانه عملیات الکترونیکی مالیاتی انجام می گیرد . در ادامه به توضیحات کاملی در خصوص ثبت نام اظهارنامه مالیاتی اجاره املاک ۱۴۰۰ می پردازیم .

از طریق سایت tax.gov.ir می توانید اظهار نامه خود را ثبت کنید.

مشمولین مالیات اجاره املاک ۱۴۰۰

همانطور که گفته شد کلیه اشخاص حقیقی یا حقوقی که املاک و مستغلاتی در ایران دارند و آن ها را اجاره می دهند ، مشمول مالیات اجاره املاک ۱۴۰۰ می باشند . البته محاسبه این نوع از مالیات استثنائاتی دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم .

اولین نکته مهم در خصوص مشمولین مالیات اجاره املاک آن است که محل سکونت پدر، مادر یا همسر و فرزندان یا اجداد و همچنین محل سکونت افراد تحت تکفل مالک ، ملک اجاری محسوب نشده و مشمول مالیات بر اجاره املاک ۱۴۰۰ نخواهد شد .

نکته بعدی آن است که کسانی که مالک مجتمع‌ های مسکونی دارای بیش از سه واحد اجاره ای که با رعایت الگوی مصرف مسکن بنا به اعلام وزارت مسکن و شهرسازی ساخته شده اند ، هستند در مدت اجاره شامل معافیت صد در صدی از مالیات بر درآمد اجاره ملک در سال ۱۴۰۰ هستند .

میزان مالیات اجاره املاک ۱۴۰۰ براساس قرارداد اجاره تعیین خواهد شد، اما اگر قراردادی وجود نداشته باشد یا ارائه نشود و یا مواردی از این دست ، مبلغ اجاره براساس جدول اجاره املاکی مشابه این ملک تعیین خواهد شد .

اگر درآمد شخص در تهران از اجاره ملکی تا ۱۵۰ متر مربع بنا باشد و در شهرستان ها تا ۲۰۰ متر مربع ، از پرداخت مالیات بر اجاره املاک ۱۴۰۰ معاف است . لازم به ذکر است که سود بانکی و حقوق بازنشستگی جزو حقوق محسوب نمی شود .

جهت ثبت نام می توانید به کافی نت جم مراجعه کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *