معرفی ده ونک

معرفی ده ونکونك از آباديهاي پهنه ري باستان است و به مناسبتهاي مختلف از آن در منابع تاريخي ياد شده است. اين ده در دوره ناصرالدين شاه جزء آباديهاي خالصه بوده كه ميرزا يوسف مستوفي الممالك آن را خريداري و با حفر چند رشته قنات، آنجا را آباد كرده است. ساكنان قديمي اين محله معتقدند علت نامگذاري ونك به اين نام به دليل وجود درختان ون (زبان گنجشك) بسياري بوده كه در سطح باغات اين محله به چشم مي خورد. همچنين، به روايتي ونك را محلي در اطراف شيراز مي دانند كه در قديم ساكنان آن به تهران مهاجرت كرده و در اين محله خوش آب و هوا سكني گزيدند. محله ونك داراي دو بافت قديمي و جديد است بافت قديم كه شامل ده ونك مي شود يكي از تفرجگاهها و ييلاقهاي اطراف تهران بوده كه در حال حاضر نيز قسمتي از توتستان هاي آن حفظ شده است و اغلب ساكنان آن بومي اند.
اماکن محله ونكآستانه مبارك امامزاده قاضي الصابر(ع) ، باغ مستوفي الممالك و كارخانه لاستيك سازي از ابنيه تاريخي اين محله قديمي به شمار مي رود. در بافت جديد نيز كه شامل خيابانهاي ملاصدرا، شيراز و … است. مراكز اداري و تجاري بسياري وجود دارد و ساكنان آن از توان مالي و تحصيلات نسبتا بالائي برخوردارند. بافت مسكوني در اين محله هنوز حالت قديمي خود را حفظ كرده است.مشخصات جغرافیایی ونك
محله ونك داراي ۲۱۹۸۴ نفر جمعيت است كه از شمال به تقاطع بزرگراه چمران و خيابان سئول، از جنوب به بزرگراه همت، از غرب به بزرگراه چمران و از شرق به خيابان هاي شيخ بهايي و سئول محدود مي شود. مساحت اين محله بالغ بر ۲۳۴۸۰۰۶ مترمربع مي باشد كه حدود ۷% از كل منطقه ۳ مي باشد.امکانات و معضلات ونكفضاي سبز در منطقه ۲٫۰۱۲ هكتار است كه از استاندارد خود يعني ۲٫۹۴۱ هكتار به ميزان ۰٫۹۲۹ هكتار فاصله دارد. همچنين سطوح خدماتي مورد نياز براي امور آموزشي يا آموزش عالي، درماني و بهداشتي، فرهنگي، مذهبي، ورزشي، گردشگري (تفريحي و پذيرايي) و تاسيسات و تجهيزات شهري برابر ۱۰٫۲۳۲ هكتار است در حالي كه فضاي مورد نياز تنها ۴٫۱۱۸ هكتار است. تراكم ناخالص جمعيت ۹۳٫۶ نفر در هكتار در مقابل ۱۱۱ نفر در هكتار در سطح تهران است. شاخص تراكم ناخالص جمعيت محله از شاخص كل تهران كمتر مي باشد.
معضل اساسي و بحراني محله ونك، مشكل اسناد مالكيت اراضي و املاك محله، عدم اجراي طرحهاي توسعه ۲۰ متري شرقي- غربي يا ۳۰ متري شمالي – جنوبي و بلاتكليفي حاصل از اين معضل و بافت فرسوده و ناايمن موجود در محله است. اكثر مشكلات و مسائل محله، ريشه در دو معضل مذكور دارند. حل اين معضلات، اولويت راهبردي و گره گشاي محله ونك مي باشد. جديت و فوريت حل معضلات اصلي محله ونك بحدي است كه مسائل و مشكلات ديگر اين محله نظير كمبود سرانه هاي شهري و فضاهاي خدماتي، فرهنگي، ورزشي، توقفگاهي و … به چشم نمي آيد.چشم انداز توسعه محله ونك
در افق برنامه، محله ونك يك محله مسكوني با فضاي سبز و باز و گردشگري است كه تمام يا بخش عمده اي از مشكل مالكيت املاك محله حل شده و با اجراي حداقل يكي از طرحهاي توسعه ۲۰ متري يا ۳۰ متري و توسعه و تامين، تجهيز و استفاده بهينه از امكانات و تاسيسات شهري، سرانه هاي شهري محله متعادل شده و به حد ميانگين سرانه هاي منطقه ۳ مي رسد. با برنامه ها و اقدامات شهرداري، مشاركت و نقش مردم محله در فرايند توسعه محله بيشتر شده و مردم محله در تصميم سازيهاي محله مداخلات بيشتري دارند. هويت و احساس تعلق محله اي ارتقاء يافته و كيفيت زندگي در شمال و جنوب محله، متوازن و متعادل شده و احساس منفي جنوب محله اي و شمال محله اي، كمتر مي شود.